چاپ کردن این صفحه

افزایش چشمگیر تعداد بازیکنان مازندرانی‌ در جام جهانی

 تبَریکا - در آستانه‌ی رقابت‌های هیجان‌انگیز جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه قرار داریم و تیم ملی ما ظرف چند روز آینده به مصاف حریفان خود خواهد رفت. سهم بازیکنان مازنی از لیست تیم ملی هم نسبت به ادوار گذشته بیشتر شده است، بازیکنانی که طی سال‌های اخیر حضور پررنگی در لیگ برتر داشته‌اند. جالب خواهد بود که نگاهی گذرا به حضور بازیکنان مازندرانی در جام جهانی از گذشته تا به امروز داشته باشیم.

اولین حضور ایران در جام جهانی به سال ۱۹۷۸ باز می‌گردد که حشمت‌الله مهاجرانی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. در این دوره لیست بازیکنان خالی از فوتبالیست‌های مازنی بود و هیچ بازیکنی از مازندران در تیم ملی حضور نداشت. ایران پس از بیست سال و در سال ۱۹۹۸ برای دومین بار به جام‌جهانی راه یافت و در این دوره نیز مثل جام‌جهانی قبل، اثری از فوتبالیست‌های مازندرانی در لیست تیم ملی نبود.

اما در حضور سوم ایران در جام‌جهانی که در سال ۲۰۰۶ رقم خورد، طلسم عدم حضور بازیکنی از خطه‌ی مازندران شکسته شد و برانکو ایوانکوویچ، سرمربی وقت تیم ملی، رحمان رضایی را در لیست نهایی خود جای داد. این بازیکنِ اهل شهرستان نور که در آن زمان در باشگاه مِسینای ایتالیا مشغول فعالیت بود، از بازیکنان کلیدیِ خط دفاعی تیم ملی به شمار می‌آمد. گرچه تیم ایران مجموعاً عملکرد قابل قبولی از خود نشان نداد و رحمان رضایی هم از این قاعده مستثنا نبود. یحیی گل‌محمدی هم در آن تورنمنت حضور داشت که اصالتی اردبیلی دارد ولی دوران کودکی‌اش را در شهر محمودآباد مازندران سپری کرد.

ایران برای بار چهارم در سال ۲۰۱۴ میلادی پای به رقابت‌های جام‌جهانی گذاشت. کارلوس کی‌روش هم از یک بازیکن مازنی در لیست خود بهره برد. رحمان احمدی، دروازه‌بان نوشهری آن روزهای سپاهان اصفهان که بسیار آماده بود، همراه تیم ملی شد اما پشت سد علیرضا حقیقی باقی ماند و فرصت عرضه اندام در این رقابت‌ها را نیافت.

اما این دوره از جام‌جهانی برای مازنی‌ها متفاوت رقم خورده است. کارلوس کی‌روش برای حضور در روسیه سه بازیکن مازندرانی دعوت کرد. رامین رضائیان مدافع راست ساروی اوستنده‌ی بلژیک، امید ابراهیمی هافبک نکایی استقلال تهران، و مرتضی پورعلی‌گنجی مدافع آخر بابلی تیم السد قطر بازیکنانی‌اند که در لیست نهایی کی‌روش حضور دارند و احتمال حضور ثابتشان در ترکیب تیم ملی ایران در آوردگاه ۲۰۱۸ روسیه بسیار بالاست. در این میان، حضور رامین رضاییان بیشتر از دیگر بازیکنان خبرساز شد چرا که کی‌روش از میان او و وریا غفوری، رامین را برای این مسابقات انتخاب کرد.

تیم ملی در جام‌جهانی ۲۰۱۸ بیشتر از مجموع چهار دوره‌ی قبل در خود بازیکن مازنی می‌بیند. پیش از این و در مجموع چهار دوره‌ی گذشته، تنها ۲ بازیکن در لیست نهایی ایران برای جام‌جهانی حضور داشتند اما اکنون ۳ بازیکن در لیست تیم ملی ایران قرار دارند. استان مازندران که پر از استعداد است و سال‌ها مشغول بازیکن‌پروری در فوتبال است، حال به نظر می‌رسد که به جایگاه واقعی خود در سطح اول فوتبال کشور دست می‌یابد و امید است که در سال‌های آتی این حضور پر رنگ‌تر از قبل شود.

Middle Add