چاپ کردن این صفحه

مصاحبه مفصل نکونام؛ زندگی با هواداران نساجی لذت بخش است

تبریکا- جواد نکونام عصر امروز گفتگویی طولانی با خبرگزاری تسنیم داشت که گزیده‌ای از صحبت‌های او راجع به نساجی را می‌خوانید.

صحبت‌های جواد نکونام در مورد فوتبال تدافعی و نتیجه‌گرا

 شما با هر سبک و سیاقی که بازی کنید، باید نتیجه بگیرید. من الان ترجیح می‌دهم تیمم هجومی بازی کند یا دفاعی، اگر هجومی بازی کنم چهار گل بزنم،‌ خوبم،‌ اما اگر چهار گل بخورم،‌ بدم. فرقی نمی‌کند،‌ در فوتبال باید ایده و برنامه داشته باشید و بر اساس آن جلو بروید.

ارزیابی نساجی در 5 هفته نخست از زبان جواد نکونام

صعودمان به لیگ برتر نه برای ما مربیان است و نه برای شخص خاص دیگری. این صعود حاصل هماهنگی و همکاری باشگاه، کادر فنی، بازیکنان و هواداران نساجی بود. نساجی ۲۴ سال تیم سطح اول فوتبال بوده و سختی‌های زیادی کشیده تا این تیم به لیگ برتر برسد. حالا هم نیاز دارد توجه بیشتری به این تیم شود تا به شرایط خوب برسد. شاید شرایط ما برای جذب بازیکنان جدید با توجه به مبالغی که در لیگ برتر جابجا می‌شود سخت بود. شما می بینید که هزینه‌های ۴ الی ۵ میلیاردی برای بازیکن می‌شود اما ما چنین مبالغی نداریم و حتی نمی‌توانستیم برای جذب بازیکن به میلیارد فکر کنیم. با توجه به بودجه‌ای که در اختیار داشتیم شروع به جذب بازیکن کردیم اما برخی از بازیکنان که با آنها توافق کرده بودیم باشگاه‌های دیگر مبالغ بیشتری به آنها دادند و نتوانستیم جذبشان کنیم. تمام فکر و ذکر ما پیش از فصل این بود که بتوانیم تیم خوبی برای آینده نساجی بسازیم تا این تیم مستحکم بسته شود و روند آن آسانسوری‌وار نباشد و در پایان کار به لیگ پایین‌تر سقوط نکنیم. فکر می‌کنم الان وضعیتمان خیلی بهتر از هفته‌های ابتدایی شده است. باز هم می‌گویم این تیم فقط و فقط نیاز به کار و تلاش دارد تا به هدف خود در طول فصل برسد.

پاسخ نکونام به اعتراض خونه‌به‌خونه و طرح شائبه تبانی

همه مردم و رسانه‌ها از من شناخت کافی دارند. خودتان می‌دانید من دنبال حاشیه نیستم و سعی می‌کنم کار خودم را انجام دهم. الان هم در این بحث فقط یک چیز را مطرح می‌کنم. ما در ۹ بازی لیگ دسته اول ۷ پیروزی و ۲ تساوی به دست آوردیم. این کارنامه بقیه چیزها را مشخص می‌کند. سرمربی وقت تیم خونه به خونه آقای اسکوچیچ که یکی از مربیان خوب و حرفه‌ای است اذعان کرد که نساجی لیاقت لیگ برتری را داشت. ۵ بازی با تیم‌های مدعی لیگ داشتیم؛ مس کرمان و فجر سپاسى را بردیم. با تیم‌هایی بازی کردیم که سرمربیان آن از دوستان صمیمی من بودند.

با مس کرمان مساوی کردیم که سرمربی آن علی سامره دوست صمیمی من است یا با محمود فکری که سرمربی نفت مسجد سلیمان بود مساوی کردیم. من خیلی راحت می‌توانستم با اینها صحبت کنم و بگویم چنین نتیجه‌ای رقم بخورد. من فوتبالی صحبت می‌کنم؛ ما ۷ برد و ۲ مساوی در ۹ بازی آخرمان کسب کردیم. این کارنامه من است و کاری ندارم تیم دیگری چه اتفاقی برایش افتاده و الان چه حرفی می‌زند. تیم ما بهترین نتایج را گرفته، تمام تیم‌های مدعی را برده و به لیگ برتر صعود کرده است. تنها تیمی که ما با آن بازی نکردیم خونه به خونه بود. این بحث فوتبالی من است بحث‌های غیرفوتبالی هم بماند برای آدم‌های غیرفوتبالی.

تاثیر تماشاگران در صعود نساجی از نظر جواد نکونام

همه مردم ایران می‌دانند تیم ما چون ۲۴ سال در لیگ برتر نبوده زحمات زیادی برای آن کشیده شده است. جالب است بدانید الان هم مردم وقتی من را بیرون می‌بینند می‌گویند این تیم ۲۴ سال طول کشیده است تا به لیگ برتر صعود کند، ما ۲۴ سال دیگر هم پای این تیم می‌ایستیم. واقعا هواداران ما این تیم را اینطور دوست دارند. همه چیز آنها نساجی است و واقعا عاشق این تیم هستند. الان طوری شده که من خودم هم حس دیگری به این تیم دارم. قبل از اینکه سرمربی نساجی شوم حتی دو بار هم به قائمشهر سفر نکرده بودم ولی اکنون حس خیلی خوبی نسبت به این تیم و این شهر پیدا کرده‌ام. این هم فقط به خاطر مردم قائمشهر است. آدم از این شهر لذت می‌برد.

دفاع نکونام از عملکرد هجومی نساجی

من فکر نمی‌کنم مشکلی در بخش هجومی داشته باشیم. الان در لیگ برتر تیم‌هایی هستند که حتی ۳ هفته متوالی گلی نزده‌اند. در فاز هجومی هم خوب هستیم حتی یک پنالتی را هم از دست داده‌ایم. دو ضربه هم به تیر دروازه تیم‌ها زده‌ایم. در فاز هجومی با توجه به تیم‌هایی که مقابل آنها بازی کرده‌ایم عملکرد بسیار خوبی داشته‌ایم اما ما می‌توانیم در فاز هجومی کارمان را بهتر تمام کنیم. این هم در برنامه و ذهن ما هست که بتوانیم این نقطه ضعف را برطرف کنیم. شما ببینید قرعه‌کشی ۵ هفته ابتدایی فقط بازی با نفت مسجد سلیمان کمی آسان بود که این تیم هم همراه خودمان به لیگ برتر صعود کرده در سایر بازی‌ها هم ما باید فولاد خوزستان را شکست می‌دادیم که متاسفانه نتوانستیم. تراکتورسازی هم شما مطمئن باشید یکی از مدعیان اصلی قهرمانی لیگ است. قبل از آن هم با پارس جنوبی بازی کردیم که استقلال را شکست داده بود. در آن بازی هم دقیقه ۸۲ ما گل سالم زدیم اما داور به اشتباه مردود اعلام کرد. فقط در بازی با ذوب‌آهن باید مساوی می‌کردیم بقیه بازی‌ها را باید می‌بردیم. امیدوارم در آینده شرایطمان بهتر شود البته اشتباهاتی داشتیم و خود من هم اشتباهاتی در این هفته‌ها داشته‌ام اما دیگر نمی‌خواهم به آنها فکر کنیم. گذشته‌ها گذشته و باید به بازی‌های آینده فکر کنیم.

دلیل نکونام برای همکاری با پرسپولیس

برای ما هیچ مشکلی نیست که مقابل استقلال و پرسپولیس که در آسیا بازی دارند، در هر روز و هر زمانی بازی کنیم. نگاه ما ملی است و استقلال و پرسپولیس باشگاه‌های ایران هستند که باید از حیثیت کشور دفاع کنند. موفقیت این دو تیم برای ما مهم است. با تعویق دو ساعت، یک روز یا پنج روز و هر چقدر که بتوانیم، به این دو تیم کمک می‌کنیم. اگر به برنامه دو باشگاه ضربه می‌خورد، حتی حاضر هستیم با استقلال و پرسپولیس بعد از مسابقات لیگ برتر بازی کنیم.

دیدگاه نکونام در مورد چهار بازی سنگین پیش رو نساجی

کار سخت را دوست دارم. به دنیا آمدم برای کارهای سخت و دوست دارم این کارها را انجام بدهم. بیشتر به کار خودم نگاه می‌کنم و دوست دارم کار خودمان خوب باشد. کارهای تیم‌های دیگر را نگاه و برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی فقط به تیم خودمان فکر می‌کنیم. لیگ سختی است و هر تیمی پول بیشتری داشته بازیکن بهتری گرفته ولی ما برای قهرمانی مبارزه نمی‌کنیم. تیمی نیستیم که مدعی قهرمانی باشیم و قطعاً این تیم‌ها برای شکست تیم ما می‌آیند ولی ما تیمی نیستیم که برویم جلوی این تیم‌ها ببازیم، اگر هم ببریم قهرمان نمی‌شویم،‌ چون مدعی قهرمانی نیستیم. پس شرایط‌مان کاملا متفاوت است. الان با استقلال،‌ پرسپولیس،‌ سایپا و سپاهان چهار بازی سنگین داریم. این تیم‌ها مدعی قهرمانی هستند و اگر هم ببازیم چیزی از دست نمی‌دهیم، اما برای فوتبال بازی کردن برای خودمان، هواداران‌، شخصیت‌مان به زمین می‌رویم تا نتیجه بگیریم. می‌دانیم هم اگر چهار بازی هم ببریم قهرمانی برای ما نیست،‌ حساب ما جداست. باید به تیم خودمان فکر کرده و هر چقدر که می‌توانیم خوب بازی کنیم.

Middle Add