چاپ کردن این صفحه

تبریکا بررسی می‌کند؛ آیا چمن‌ مصنوعی باعث مصدومیت پرتعداد بازیکنان نساجی شده است؟

❓لطفا درباره مفهوم شوک عضلانی در چمن مصنوعی که باعث آسیب به عضلات می شود کمی توضیح بدهید.
> بحث شوک عضلانی بیشتر برمی گردد به لایه زیرین و زیرسازی چمن مصنوعی که اغلب در کشور ما به دلیل شرایط اقتصادی و دانش کم رعایت نشده ولی مسئله بسیار مهمی است که حتی فیفا نیز برای آن استاندارد تعیین کرده و توصیه شده در زمین هایی که جذب شوک کافی ندارند مسابقات بازیکنان زیر ۱۸ سال برگزار نشود. ولی همین مسئله باعث شده که طبق تحقیقات بخصوص آسیب دیدگی از ناحیه مچ و زانو در چمن مصنوعی به مراتب بیشتر از چمن طبیعی باشد که حتی در کشور ما هم این تحقیق روی ۵۰۰ بازیکن انجام شده و این موضوع اثبات شده است.

❓ آیا بازی مداوم در چمن مصنوعی می تواند باعث مز من شدن یک نوع آسیب شود؟ مثل محمد عباس زاده که مستمرا دچار یک آسیب شده است. آیا مربوط به چمن مصنوعی است؟
> این مسئله نکته مهمی است که اشاره کردید و روی همین موضوع هم تحقیقات گسترده ای انجام شده و در این شرایط میزان آسیب استفاده بیش از حد از چمن مصنوعی تا حدود ۲ برابر بیشتر از چمن طبیعی است و این موضوع را هم تحقیقات داخلی و هم خارجی تایید کرده اند.

❓به روزهای گرم سال نزدیک می شویم. بر خلاف چمن طبیعی، چمن مصنوعی گرما را جذب نمی کند و در روزهای آفتابی گرما را ساطع می کند و دمای زمین ورزشی را افزایش می دهد. آیا احتمال این وجود دارد که گرمای بیش از حد روی بازیکنان تاثیر بگذارد؟ آیا راهی برای مقابله با این مسئله وجود دارد؟
> بحث گرما هم برمی گردد به آب گیری بدن بازیکن قبل و حین بازی با استفاده استاندارد از آب و محلول های ورزشی حاوی الکترولیت های مورد نیاز بازیکن ولی مطمئنا تاثیر منفی روی عملکرد بازیکن دارد و گرمای ساطع شده از زمین باعث تاول کف پای بازیکن نیز می شود و تجهیز ورزشگاه به سیستم آب دهی حرفه ای که در زمان های قبل و بین دو نیمه از زیر زمین بالا آمده و زمین را خنک می کنند تا حدود زیادی به کاهش این عامل کمک می کند.

❓در پایان، لطفا ملاحظات کلی خود را راجع به چمن مصنوعی و یا چمن ورزشگاه وطنی بفرمایید.
> چمن مصنوعی وطنی شاید خیلی مطابق استانداردهای روز جهانی نباشد ولی به لحاظ کیفیت از خوب های کشور ماست و اگر بهبود در سیستم زه کشی زیرزمینی برای دفع بیشتر و بهتر باران، سیستم تهویه و آب پاشی بهتر برای دفع بیشتر گرمای زمین بخصوص در روزهای گرم سال، صورت بگیرد بسیار عالی می شود. همچنین پستی بلندی های خیلی کم موجود در آن باید بررسی شده و صاف شود. ضمن اینکه فاصله های بین مربع یا مستطیل های آن چک شود که از بروز آسیب جلوگیری کند. نکته دیگر اینکه زمین وطنی باید استراحت بیشتری کند تا رسیدگی بیشتری به آن شود چرا که حداقل زمانی که من قائم شهر بودم همواره در معرض استفاده بود. در پایان هم از شما ممنونم که به یک همچنین موضوع مهم و حیاتی ای برای فوتبال قائم شهر پرداختید.

☑️ مصاحبه اختصاصی تبریکا: حجت معیری / ساسان طالبی

 تبَریکا؛ رسانه‌ خبری تحلیلی فوتبال مازندران

Middle Add