چاپ کردن این صفحه

گزارش ویژه/ آمار پایین گلزنی نساجی نگران‌کننده است؟

تبریکا- نساجی در پایان هفته هشتم لیگ برتر با هفت امتیاز در رده سیزدهم ایستاده. ۶ گل زده و ۸ گل خورده. آمارها اگرچه برای تیم تازه‌وارد، قابل قبول است؛ اما مشخصا به اندازه بالانشینی در جدول، درخشان نیست؛ و به اندازه بازی‌های تهاجمی، هیجان‌انگیز هم نیست. اما نکته‌ای که ما را به آینده این تیم امیدوار نگه داشته است چیست؟ سابقه نکونام به عنوان سرمربی.

نکونام، فصل گذشته در ۶ بازی از ۸ هفته ابتدایی لیگ یک با خونه‌به‌خونه، در گلزنی ناکام بود. اما ساختار دفاعی منسجم شکل گرفته، در ادامه به نکونام فرصت توجه به بخش تهاجمی را داد و تعادل انسجام دفاعی و هیجان هجومی، تیم بابلی را مدعی جدی صعود کرد.

منطق درستی که نکونام نشان داده در کسوت سرمربی به دنبال‌اش است. چه در لیگ یک با خونه‌به‌خونه و نساجی، چه در این فصل و اولین تجربه خودش و نساجی‌.

فوتبال، بازی اشتباه و غافل‌گیری است. بازی‌های این فصل نساجی بعضی از هواداران را غافل‌گیر کرده و نسبت به سبک بازی نکونام گارد دارند؛ و از طرفی همه تیم‌هایی که برابر نساجی بازی کرده‌اند را هم به گفته مربیان‌شان غافل‌گیر کرده؛ به این علت که سخت امتیاز می‌دهد و ثبات دارد.

ویژگی بارز نکونام هم این است که نمی‌خواهد هیچوقت تیم‌اش غافل‌گیر شود؛ و البته از غافل‌گیری حریف، نهایت استفاده را ببرد. اما اساس، این است که غافل‌گیر نشوی! غافل‌گیری در فوتبال یعنی اشتباه. تاوان اشتباه هم چیزی جز شکست نیست.

غافل‌گیر نشدن در فوتبالِ امروز، وابسته به انسجام و نظمی بسیار بالا بین بازیکنان یک تیم است. نظم بیشتر، نیازمند ساختارمند شدن و تمرکز ویژه روی نقطه نقطه زمین و یک به یک بازیکنان است. شما برای ساختن یک ساختمان از پی شروع می‌کنید و طبعا یک مربی هم برای ساختن، در ابتدا به اساس اهمیت می‌دهد. ساختاری که از دروازه و خط دفاع شروع می‌شود و به پیش می‌رود و منسجم، شکل می‌گیرد.

ساختمانِ نکونام با راندمان مناسب به پیش می‌رود و منطق، به ما می‌گوید به روش او اعتماد کنیم. نکونام نشان داده که می‌تواند هیجان را هم به اندازه انسجام به تیم‌اش تزریق کند. مشتاقانه منتظر نساجی هیجان‌انگیز او هستیم.

Middle Add