چاپ کردن این صفحه

آنالیز عملکرد نساجی در بازی با سایپا؛ و ندیدیم!

تبریکا- «نساجی دفاعی بازی می‌کند. در خلق موقعیت مشکل دارد. مالکیت توپ را در اختیار ندارد». این یک خط تقریبا تمام برداشت بخشی از هواداران ناراضی نساجی پس از پایان بازی با سایپا بود. هوادارانی که بر اساس یک نگاه سطحی و هیجانی برخلاف همیشه به تیم خود پشت کرده و به نشانه اعتراض شعارهایی را علیه تیم محبوب‌شان سر دادند. اما چقدر این نگاه واقع‌بینانه است؟ چقدر هواداران نساجی از روی احساسات و به دور از منطق دست به چنین کاری زدند؟ به همین بهانه نگاهی به آمار و داده‌های ارائه شده توسط "متریکا، تنها مرجع آماری فوتبال ایران" می‌اندازیم تا پاسخ این سوال را پیدا کنیم.
سیستم و تفکرات جواد نکونام بر پایه بازی فشرده و جمع شدن در زمین خود و استفاده از ضدحملات سریع بنا شده. نگرشی که طبیعتا باعث پایین آمدن درصد مالکیت توپ می‌شود. اما با این وجود در بازی با سایپا بازیکنان نساجی علاوه بر اجرای سیستم مورد نظر سرمربی خود توانستند مالکیت معناداری روی توپ داشته باشند. به طوری که با (61.7 %) مالکیت روی توپ عملا نبض جریان بازی در اختیارشان بود. در حالی که سایپا در طول 90 دقیقه تنها (38.3 %) مالکیت توپ را در اختیار داشت.
با وجود اینکه هواداران نساجی از عملکرد هجومی تیم‌شان ناراضی هستند اما آمار نشان می‌دهد که حداقل در این بازی شاگردان نکونام در فاز هجومی عملکرد مناسبی داشتند. بازیکنان نساجی (12) بار به سمت دروازه سایپا شوت‌زنی کردند که اگر کمی دقت بیشتر به خرج می‌دادند قطعا از این تعداد شوت بهره بیشتری می‌بردند.
بازیکنان نساجی در این بازی (357) پاس بین یکدیگر رد و بدل کردند در حالی که سایپا رقم پایین (224) پاس را از خود به ثبت رساند. این در حالی است که بر اساس داده‌های "متریکا" شاگردان علی دایی در این فصل به طور میانگین در هر بازی (311) پاس بین یکدیگر رد و بدل کردند.
با نگاهی به دقت پاس‌های ارسال شده دو تیم هم مشخص می‌شود که بازیکنان نساجی با دقت پاس (74.7 %) عملکرد بسیار بهتری از بازیکنان سایپا داشتند که دقت پاس (68.8 %) از خود به جای گذاشتند. آماری که نشان می‌دهد تفکرات نکونام برای از کار انداختن مهره‌های سرعتی و خلاق سایپا به خوبی جواب داد. تفکراتی که بر پایه پرس شدید بر روی بازیکن صاحب توپ بنا شده. به گونه‌ای که با گرفتن فضا از بازیکن صاحب توپ اجازه ارسال پاس‌های صحیح و بازی‌سازی را بگیرد. در نبردهای موفق هم هر چند با اختلاف کم اما باز این بازیکنان نساجی بودند که با (51.7 %) موفقیت در مقابل (48.3 %) برتری خود بر سایپا را اثبات کردند.
مجموع این داده‌های به خوبی نشان می‌دهد نساجی نه تنها در مقابل بازیکنان باتجربه و سرشناس سایپا دست و پا بسته نبود بلکه در تمامی آیتم‌های مهم از تیم مدعی قهرمانی و نماینده ایران در آسیا برتر بود. و اگر کمی بازیکنان نساجی به پتانسیل خود ایمان بیشتری داشتند قطعا می‌توانستند با سه امتیاز از زمین خارج شوند. اعتماد بنفسی که هواداران نساجی نه تنها در یک بازی بلکه باید تا پایان فصل به تیم محبوب خود تزریق کنند.Middle Add