چاپ کردن این صفحه

نگاهی به خریدهای نساجی؛ در اندیشه شروع پرقدرت

تَبَریکا - نساجی و نفت مسجد سلیمان به عنوان دو تیم تازه صعود کرده به لیگ برتر، شاید کمتر از سایر تیم‌های لیگ از بعد فنی شناخته شده هستند و شاید همین بتواند برگ برنده‌ای برای کادر فنی این دو تیم در شروع مسابقات باشد. نساجی با همان کادر فصل قبل خود ادامه خواهد داد و جواد نکونام اولین بار نیمکت لیگ برتر را به همراه نساجی تجربه خواهد کرد. نگاهی به لیست خرید نکونام که خیلی زود در رسانه‌ها لو رفت نشان می‌دهد که این باشگاه در همان سال اول حضور، برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار دارد و احتمالا تیمی پا به رقابت‌ها خواهد گذاشت که برای کسب رتبه‌های نیمه بالایی جدول خواهد جنگید.

بررسی سطح کیفیت فنی نساجی و داشتن بازیکنانی با تجربه لیگ برتر در فصل گذشته، نشان می‌دهد خیلی هم نمی‌توان نساجی را در حد و اندازه‌های یک تیم صرفا لیگ یکی دانست. همچنین با اضافه شدن بازیکنانی در نیم فصل گذشته، می‌توان گفت تیم فعلی نساجی از پتانسیل‌های حداقلی برای بقا در لیگ برتر برخوردار است. اما به هر حال حضور در لیگ برتر باعث شده مدیران این باشگاه برنامه‌هایی برای جذب بازیکنان خوب فصل گذشته داشته باشند و با تعیین بودجه مناسب احتمالا از هر 7 سهمیه خود نهایت استفاده را خواهند برد. از گوشه و کنار باشگاه نساجی خبرهای به گوش می‌رسد که این تیم به دنبال خرید ستاره‌هایی مثل پژمان منتظری، مسعود شجاعی و حتی سروش رفیعی است و بازیکنان لیگ داخلی مثل حامد شیری، اکبر ایمانی، علی قربانی، محمد قاضی، صادق بارانی، لوسیانو پریرا و ... هم در لیست نکونام به چشم می‌خورند.

 

 

 نساجی در اولین گام محمد آبشک را از لیگ یک به خدمت گرفت و با حامد لک و امید سینک به عنوان دو خرید لیگ برتری توافق کرد. طبق آمارهای متریکا این دو بازیکن را می‌توان یکی از پنج بازیکن برتر تیم‌هایشان دانست. لک 25 بار درون دروازه فولاد قرار گرفت و با 8 کلین‌شیت و میانگین نمره 6.59، در رده یازدهم دروازه‌بانانی قرار گرفت که حداقل در یک سوم دیدارها به میدان رفتند. لک را می‌توان با میانگین 71.8 % مهار توپ و 0.8 گل خورده در هر بازی یکی از گلرهای نسبتا خوب لیگ گذشته دانست؛ اما نقطه ضعف بزرگ این دروازه‌بان را باید در حواشی فراوان درون زمین جست‌و‌جو کرد؛ جایی که لک در 12 بازی ابتدایی خود در فصل قبل 6 کارت زرد و 1 کارت قرمز دریافت کرد! این آمار لک را مقتدرانه خشن‌ترین دروازه‌بان لیگ هفدهم کرده و جالب است که نفر بعدی، حسین حسینی با دریافت تنها 3 کارت زرد است.

با توجه به نوع بازی، دیگر خرید لیگ برتری نساجی را می‌توان بهترین خرید برای این تیم در بازار دانست. وینگر چپ و مهاجم فصل گذشته پارس جنوبی 8 بار به عنوان بازیکن ثابت و 10 بار تعویضی برای جمی‌ها بازی کرد و با میانگین 3.4 شوت در هر بازی، بیشتر از همه بازیکنان پارس جنوبی شوت زد. 4 گل، 1 پاس گل و 2 عنوان برترین بازیکن زمین بخشی از عملکرد ویژه این بازیکن در جم بوده است. میانگین 2 دریبل در هر بازی، سینک را بعد از دشتی در رده دومین بازیکن‌های تکنیکی جمی‌ها قرار داده. با توجه به سبک بازی تیم‌های نکونام که بخش زیادی از آن برگرفته از تفکرات کی‌روش است، خرید وینگرهای تکنیکی و سرعتی را می‌توان اولویت مهم این مربی دانست. به نظر می‌رسد در ادامه نقل و انتقالات، نساجی حداقل یک مهاجم کناری دیگر هم به خدمت بگیرد تا خط حمله نساجی در هر دو سمت نسبت به فصل گذشته تقویت شود.

با نگاهی به لیست تمدیدی‌های نساجی می‌توان دریافت که خرید حداقل دو مدافع میانی قدرتمند نیز برنامه بعدی نساجی در نقل و انتقالات است که در لیست خرید نام‌هایی مثل حامد شیری و وفا هخامنش به چشم می‌خورد؛ با توجه به اخبار پیرامون این باشگاه به نظر می‌رسد توافق با مدافع میانی/هافبک دفاعی فصل گذشته سایپا در مراحل نهایی است البته درصورتی‌که رضایت این باشگاه جلب شود. همچنین خرید مدافع کناری به خصوص در جناح راست، هافبک مرکزی، یک مهاجم بلندقامت با قابلیت پرسینگ و دوندگی برای جبران ضعف‌های عباس‌زاده ایستا، دیگر پست‌هایی است که مورد نیاز نساجی مدل لیگ برتری است و احتمالا باید به زودی منتظر خریدهای نساجی در این پست‌ها هم باشیم. در میان تمامی پست‌ها شاید هافبک دفاعی تنها پستی باشد که تا حدود زیادی خیال نکونام از بابت آن راحت است؛ پستی که برای تقویت آن، اولین خرید یعنی محمد آبشک صورت گرفت و همچنین تنها بازیکنی که رسما قرارداد خود را تمدید کرده، یعنی مهرداد عبدی هم در این خط توپ می‌زند./ منبع: مرجع آماری فوتبال ایران " متریکا " metrica.ir

Middle Add