چاپ کردن این صفحه

پرونده ویژه؛ دست و دلبازی داوران برای نساجی!

تبریکا - حرفه‌ای‌گری بازیکن‌ها یا لطف داورها؟ چرا بازیکنان تیم‌های بزرگِ لیگ برتر اجازه دارند بیشتر خطا کنند؟ تحقیقی که متریکا در مورد نسبت خطاها به کارت‌های هر تیم در لیگ هجدهم انجام داده را می‌خوانید.

داورهای لیگ برتری برای کارت دادن به تیم‌های بزرگ‌تر هراس دارند؟ چرا تیم‌های بزرگ‌تر بابت خطاهای‌شان نصفِ بقیه تیم‌ها با کارت جریمه می‌شوند؟ به عنوان نمونه در این فصل هیچ بازیکنی از تراکتورسازی کارت قرمز نگرفت. یا در حالی که فقط یک تیم در این فصل بیشتر از شاگردان برانکو خطا کرد، ولی پرسپولیس جزو تیم‌هایی است که کمترین جریمه را از سوی داورها شد. طبق آمار متریکا، به طور متوسط در این فصل از هر 6.5 خطای استقلالی‌ها، داور یک کارت به آن‌ها نشان می‌داد. در صورتی که بازیکنان نفت مسجدسلیمان، نساجی، استقلال‌خوزستان، نفت آبادان، ذوب‌آهن و فولاد قبل از اینکه معدل خطای‌شان به عدد شش برسد، حتما یک مرتبه با کارت داور جریمه می‌شدند. بازیکنان تراکتورسازی دو برابر بازیکنان نفت مسجدسلیمان و استقلال‌خوزستان اجازه داشتند خطا کنند، بدون اینکه داور برای آن‌ها جریمه‌ای در نظر بگیرد.

در جدولی که متریکا تنظیم کرده، مشخص می‌کند بازیکنان هر تیم به طور متوسط بعد از ثبت چند خطا، با کارت داور جریمه می‌شوند. به عنوان نمونه بازیکنان سپاهان در این فصل با ثبت 504 خطا، بیشتر از هر تیمی خطا کردند، ولی از حیث دریافت کارت، هشتمین تیم لیگ هستند. داورها 67 مرتبه با کارت زرد بازیکنان این تیم را جریمه کردند و 2 بازیکن این تیم هم در طول فصل اخراج شدند. با احتساب ضریب منفی دوی کارت قرمز نسبت به کارت زرد، مجموعا 71 کارت به بازیکنان سپاهان نشان داده شد. در نتیجه به طور متوسط شاگردان قلعه‌نویی با هر 7.1 خطا، یک کارت از داور دریافت می‌کردند. داورها با بازیکنان تراکتورسازی و پرسپولیس مهربان‌تر هم بودند و برای جریمه آن‌ها، صبر بیشتری داشتند. تراکتوری‌ها بدون اینکه کارت قرمزی دریافت کنند، بابت 456 خطایی که این فصل مرتکب شدند، فقط 45 مرتبه با کارت زرد داور جریمه شدند. آماری که نشان می‌دهد داورهای لیگ هجدهم به نسبت خطایی که تراکتوری‌ها مرتکب شدند، کمترین کارت را به بازیکنان این تیم نشان دادند.

در نگاه اول حضور نداشتن هیچ کدام از تیم‌های بزرگ در نیمه بالایی این جدول، خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. هرچند رسیدن به این نتیجه که داورها با تیم‌های بزرگ‌تر بیشتر راه می‌آیند نیازمند بررسی داده‌های بیشتری است.

سختگيری داوران لزوما نمی‌تواند تنها دليل آرايش اين جدول باشد. عواملی نظير كيفيت و تجربه بازيكنان تيم‌های بزرگ هم می‌تواند در مصون ماندن آنها از جريمه‌های داوران موثر باشد.

 محتمل است بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر با تجربه‌ای که دارند، منطقه خطا کردن در زمین مسابقه و نوع ضربه زدن به بازیکن صاحب توپ را بهتر از بازیکنان تیم‌های تازه لیگ برتری شده‌ای مانند سپیدرود، نفت مسجدسلیمان و نساجی بلد باشند و سطح حرفه‌ای‌گری شان متفاوت از بازيكنان سایر تیم‌هاست. حتی از بعد روانی نیز بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر توانايی بالاتری برای تاثیرگذاری روی تصمیمات داورها دارند.

 

 

Middle Add