چاپ کردن این صفحه

اینفوگرافیک/ علی‌اصغر عاشوری؛ موتور محرکه نساجیتبریکا-
علی‌اصغر عاشوری را می‌توان یکی از بهترین خریدهای نساجی در نخستین فصل حضور مازنی‌ها در لیگ برتر دانست. هافبک خلاق و هجومی که در سخت‌ترین روزهای فصل با بازی‌های درخشانش به بازیکنی بی‌جانشین و عصای دست جواد نکونام تبدیل شده. برای اینکه تصویر شفاف‌تری از عملکرد فوق‌العاده او در این فصل داشته باشیم کافیست نگاهی به عملکردش در بازی با استقلال خوزستان بیاندازیم.

عاشوری در دیداری که سه امتیازش برای نساجی اهمیت دوچندان داشته به مانند همیشه بازی‌گردان اصلی میانه میدان تیمش بود. او پاس گل اول را به زیبایی برای محمد میری آماده کرد و در حالی که نساجی نیمه دوم ده نفره شد روی ریباند شوت مهرداد عبدی با هوشیاری توانست گل دوم تیمش را به ثمر برساند.

اما این تمام ماجرای عاشوری در این بازی نبود. او با (67) لمس توپ و (46) پاس به خوبی جریان و نبض بازی را در اختیار داشت. با نگاهی به گراف پاس‌هایش مشخص می‌شود هافبک نساجی تلاش کرده با پاس‌های کوتاه و بدون ریسک در نقاط مختلف زمین به بازی تیمش نظم و ریتم خوبی دهد. و با گردش مناسب توپ در تمام قسمت‌های زمین شکاف‌هایی بین خطوط فشرده استقلال خوزستان پیدا کند.

هافبک خلاق نساجی همچنین به خاطر درک بالایش از جریان بازی به خوبی می‌تواند بازیکنی که در فضای مناسب حضور دارد را پیدا کند. توانایی که باعث شده او با (3) پاس کلیدی بیش از هر بازیکن دیگری در این بازی در خلق موقعیت موفق باشد. اما اوج عملکرد او به توانایی بالایش در نبردهای یک در مقابل یک برمی‌گردد. عاشوری در این بازی با (11) نبرد موفق مرد اول جنگ‌های میانه میدان بود. آن هم در شرایطی که نساجی با یک یار کمتر در نیمه دوم نیاز به دوندگی و جنگندگی بیشتر برای حفظ برتری داشت.

برای درک بهتر میزان بالای دوندگی عاشوری کافیست نگاهی به هیت مپ او در این بازی بیاندازیم. همانطوری که در تصویر زیر می‌بینید او با دوندگی بالا بخش وسیعی از زمین را پوشش داده و در طول 90 دقیقه در نقاط مختلف زمین حضور پررنگی داشته. اتفاقی که تنها به شرایط خاص بازی با استقلال خوزستان برنمی‌گردد؛ بلکه به طور مستقیم از اندیشه‌های نکونام سرچشمه می‌گیرد. سرمربی نساجی از ابتدای فصل در تمام بازی‌ها توجه زیادی به دوندگی بازیکنانش در هر بازی دارد. خواسته‌ای که باعث شده نساجی در بازی‌ با پرسپولیس و استقلال خوزستان زمانی که ده نفره هم شد نه تنها در موضع ضعف قرار نگیرد بلکه باز هم به تیم حریف فشار بیاورد و با خلق موقعیت حتی به گل هم برسد.

عاشوری اگر بتواند در ادامه لیگ کیفیت بالای خود را تداوم ببخشد این نوید را به نکونام و هواداران نساجی می‌دهد که خیلی زودتر از آنچه انتظار دارند از منطقه خطر فاصله بگیرند و به جای نگرانی بابت خطر سقوط به رتبه‌های تک رقمی لیگ فکر کنند.

Middle Add